خريد بک لينک
گيفت کارت
بازي هاي دخترانه
دانلود اهنگ
رزرو آنلاين هتل خارجي
دانلود رمان جديد
رزرو آنلاين هتل خارجي
باسکول پند
دانلود فيلم با لينک مستقيم
کانکس
ثبت شرکت در عمان
خريد سکه سوکر استار ارزان
بتن سخت
فلنج
بینش عاطفی به عنوان جو فكری ، شخصیت و توانایی روحی
تاريخ : 8 دی 1395 | 11:11 | نویسنده : فایل ناب | بازدید : 38

بینش عاطفی به عنوان جو فكری ، شخصیت و توانایی روحی

بینش عاطفی وEQ به وسیله انجمن گویش آمریكایی به عنوان مفیدترین صفات یا واژه های نوین در سال 1995 انتخاب شدند

دانلود بینش عاطفی به عنوان جو فكری ، شخصیت و توانایی روحی

بینش عاطفی
جو فكری
شخصیت و توانایی روحی 
شخصیت 
جو فكری
تحقیق
پایان نامه 
پروژه 
دانلود پژوهش
دانلود تحقیق    
دانلود جزوه
دانلود مقاله 
دانلود پایان نامه
دانلود پروژه
دسته بندی روان شناسی
فرمت فایل doc
حجم فایل 19 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 21

بینش عاطفی به عنوان جو فكری ، شخصیت و توانایی روحی 

 

بینش عاطفی وEQ  به وسیله انجمن گویش آمریكایی به عنوان مفیدترین صفات یا واژه های نوین در سال 1995 انتخاب شدند . (1995،1999،Brrodie ، 1996) . و همانطور كه این گفتار شهادت می دهد در این زمینه گسترش زیادی ایجاد شده است . جنبش در علاقه مندی دائم به بینش عاطفی با ارائه مقاله در نشریات دانشگاهی در سال 1990 شروع شد و پس از آن با نشر عمومی بوسیله كتاب پر فروش «  بینش عاطفی » گسترده شد . بعد از آن تفكر «بینش عاطفی » روی جلد جمله Time  رفت ( 1995 Gibbs )  . از آن به بعد درباره بینش عاطفی آنقدر سخنها رانده شد كه محال است (یا حداقل بسیار طاقت فرساست ) تا تمام جوانب آن را مورد بررسی قرار داده.

 به هر حال حائز اهمیت است كه ببینیم واژه « بینش عاطفی » در چه زمینه هایی بكار           می آید در این فصل سه معنای آن را مورد بررسی قرار می دهیم . اولین آنها كه مهمترین و جامعترین معناست  عبارت «جو فكری» ( Zeitgeist)  یا فرهنگ  رایج می باشد . روحیه یك عصر غالباً به عنوان جو فكری ، یك ذهنیت یا علاقه رایج كه آن دوران را شخصیت می دهد . در فرهنگ تنها یك عامل دخیل نیست بلكه جو فكری در هم پیچیده ای آن را متأثر می كند . فكر می كنیم كه واژه « جو فكری »  به نوعی معرف بینش عاطفی می باشد و اولین  معادلی  است كه در این فصل به عنوان معادلی  فرهنگی و سیاسی یافتیم . و دومین معادل تخصیص یك خصیصه شخصیتی است كه به نظر می رسد مانند پشتكار مؤلفه مهمی برای موفقیت در زندگی محسوب می شود . سومین و آخرین معنی بینش عاطفی كه نظرها را در متون علمی جلب كرد و خصیصه یك سری از توانایی ها در فرآیند بینش عاطفی می باشد .

بررسی تاریخی : مناعت طبع در مقابل عشق گرایی 

جدال بین احترام گذاردن و بی توجهی عاطفه در اندیشه غربی حكایت بلندی است . رواج خویشتن داری ( مناعت طبع ) از یونان باستان (حدوداً200 سال قبل از میلاد تا 300 سال بعد از میلاد مسیح ) همراه با دلواپسی از اینكه عاطفه زندگی خوب را چگونه پیش می برد ، بود. رواقیون (پیروان فلسفه رواق ، كه بی توجه به لذات مادی بودند ) ، روحیات میل ، ترس ، خواسته های بیش از اندازه فردی و منحصر بود می دانستند تا بتوان بر آنها تكیه كرد . در فلسفه رواقیون یك فرد خردمند هیچ گونه احساس یا عاطفه ای از خود نشان نمی داد . آن قدر این گونه احساسات كنار گذاشته می شد تا سر انجام تنها چیزی باقی بماند عقلانیت و منطق باشد Payne)964) . فلسفه رواق به اندازه مذهب فلسفی شد . در ابتدا این فلسفه خطوط مشخصی از اندیشه یهود را تحت تأثیر قرار داد .Guttman) ، 1964) و سپس مسیحیت اولیه را . این فلسفه سرانجام در قرن سوم بعد از میلاد متلاشی شد اما هنوز در مذهب مسیحیت رگه هایی از آن  دیده می شود . « رواقی گری اصول و شیوه خود را برای مسیحیت به ارث گذاشت …       تركه ای كه تمدن غربی را متأثر كرد … و در ساختار درونی مسیحیت فرو رفت » ( جمله ای از Rendell به نقل از Payne  ، 1986) . نتیجه روالی ضد عاطفی در اندیشه غربی برد . 

تضاد در برابر یكپارچگی 

ارتباط بین عاطفه و دلیل غالباً بعنوان یك تضاد دیده می شود . Payne (1986) این مسئله را در بیشتر تاریخ غرب بررسی كرد ، كسانی با منطق بیشتر در حاكی، بیشتر مسائل عاطفی در میان ما برچسب مرض روانی عرف زده و زجر كشیده در تیمارستانها را می خوردند ، یا به عنوان كسانی كه از نظر عاطفی موقوف شده اند می بیند . آنهایی كه الگویی و همدردی ندارند نهایتاً یا نگهبان زندان می شوند یا شكنجه گر . Payne می نویسد « بسیاری از ما از بیان احساسات كنترل فشرده در هراسیم . آیا جای تعجب است وقتی كه قدرت عقده ها را در نیاكانمان مورد بررسی قرار می دهیم ، به بسیاری از ما زادگان مستقیم همان كسانی هستیم كه بخاطر بیان احساسات به بنده كشیده و شكنجه می شدند ، و بسیاری از ما زادگان همان كسانی هستند كه شكنجه می كردند .Payne) ، 1986) . 

بینش عاطفی می تواند به عنوان تشریح هایی كه عاطفه و تفكر را در هم می تنید تغییر شود. همانطور كه تحقیقات جدید مغز اشاره دارد ، سیستم خود آگاه و عاطفی بیشتر از آنچه كه قبلاً تصور می شود بهم وابسته اند . Damasio) ، 1995 ؛  LeDoux ،1998).

بینش عاطفی به عنوان برابر كننده 

دومین قسمت «جو فكری»تضاد بین درك تفاوتهای میان مردم و برابر سازی آنها می باشد . در سال 1994 ،Murray, Herrnstein   كتاب Bell Curve را نوشتند ، كتاب قطوری كه زمینه بینش را با طرح های عمومی در ایالت متحده مورد بررسی قرارداد. لب كلام كتاب این بود كه مردم بصورت طبیعی بینش های متفاوتی دارند ، بعضی بینش پایین ، اكثر با بینشی متوسط و بعضی با بینش بالا ، و این تفاوتها را بسیار مشكل می توان تغییر داد . نویسندگان سپس اضافه كردند كه بینش پایین دلیلی است كه مردم فقیر یا بیكار هستند و بینش بالا دلیل كه بعضی ثروتمندند . میان چنین عقیده تبعیض آمیزی در جامعه ای كه بنیان گذارانش در اعلامیه استقلالشان نوشته بودند« تمام انسانها تساوی خلق شده اند .»  دعوتی برای ستیزه محسوب می شد . و اگر به این مطلب تفاوتهای بینشی میان نسلها ، مذاهب ، و نژادهای مختلف ، را كه نویسندگان ذكر كرده بودند ، اضافه كنید ، بوی ستیز را به وضوح خواهد شنید. در رسانه ها تغییرهای زیادی به دنبال كتاب آمد ، همچنین عنوان های جدیدی از قبیل «  The Bell Curve Wars» Fraser) ،1995)

 بینش عاطفی به عنوان شخصیت 

وقتی كه قلمروی عمومی را ترك می كنم و وارد قلمروی علمی می شویم مجبوریم           بالاترین استانداردها را درباره لغات تخصصی بكار گیریم . این استانداردها عبارتند از هم اینكه واژه به وضوح مفهوم باشد وهم اینكه واژه های موجود (یا جدید ) باید به مفاهیمی ارجاع داده شوند كه درصورت نیاز به یكدیگر وابسته باشند . به عنوان مثال همانگونه كه روانشناسان مغز را به اجزای سازنده اش تقسیم كرده اند ، تمام آن قسمتها و هم چنین قسمتهای وابسته شان بدقت مورد بررسی قرار گرفته اند . Mayer)  ، 1995 و 1998 ) .این قسمتها عبارتند از مكانیسم های روانی ،سازنده ها ،عملكردها ، و فرآیندها . بصورت ایده آل تنها زمانی واژه جدیدی كشف شود . دوباره نام نهادن قسمتهای قدیمی باید فقط در صورتی ظاهر شود كه عقیده و تفكر درباره آن قسمت عضو شده باشد . روانشناسی شخصیت – مطالعه قسمتهای روانی شخصی ، سازمان یافتگی آن قسمتها ،  و گسترش آنها – وابسته ترین قاعده در اینجا محسوب می شود . Mayer)  ، 1998) . علاوه بر این یكی از اهداف روانشناسی شخصیت ارتباط دادن قسمتهای مختلف مغز به واكنشهای زندگی می باشد . 

روانشناسی شخصیت و واژه شناسی شخصیت 

آیا باید واژه « بینش عاطفی » برای تشریح تمام شخصیت بكار رود ؟ این مسئله بستگی به این دارد كه یك نفر چگونه در مورد سیستم شخصیتی فكر می كند ، اما این مسئله با شرایط كنونی روانشناسی شخصیت وفق نداردayer)  ،1998 ؛ Mc Adams، 1996 ؛ Casta ,Mc Crae ،1999 ).  تفاوتهای بین شخصیت و  بینش عاطفی با نگاهی مختصر به شخصیت و اجزایش مشخص می شود . همین بررسی مختصر وقتی كه درباره  بینش عاطفی     

 

نوع فایل: word

سایز :19.6 KB 

تعداد صفحه:21

دانلود بینش عاطفی به عنوان جو فكری ، شخصیت و توانایی روحیادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
بینش عاطفی به عنوان جو فكری ، شخصیت و توانایی روحی ,

ارسال نظر برای این مطلب
نام شما:
ايميل :
سايت :
متن نظر :
وضعیت نظر:
کد امنیتی : *